آموزش تولید محتوا

امروزه اگر در زمینه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (seo) و یا دیجیتال مارکتینگ در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، فیسبوک و… فعالیت دارید، حتما از ارزش بسیار زیاد تولید محتوا مطلع هستید. چرا که تولید محتوای با کیفیت یک عامل بسیار مهم برای موفق شدن در زمینه سئو و یا دیجیتال مارکتینگ می باشد. به همین علت در این مقاله قصد داریم تا به شما آموزش تولید محتوا را بدهیم پس با ما باشید.

تولید محتوا چیست؟

قبل از آموزش تولید محتوا باید به خوبی آن را درک کنید. تولید محتوا سهم اطلاعات برای هر رسانه و به ویژه رسانه های دیجیتال برای کاربر نهایی، مخاطب در متن های خاص است محتوا چیزی است که باید از طریق بعضی از رسانه ها بیان شود، به عنوان گفتار، نوشتن یا هر یک از هنرهای مختلف، برای بیان خود، توزیع، بازاریابی و یا انتشار

اشکال معمول تولید محتوا شامل حفظ و به روزرسانی وب سایت ها، وبلاگ نویسی، مقاله نویسی، عکاسی، ویدئوگرافی، اظهار نظر آنلاین، نگهداری از حساب های رسانه های اجتماعی و ویرایش و توزیع رسانه های دیجیتال است یک نظرسنجی جامع، تولید محتوا را به عنوان( تولید مطالبی که افراد به وسیله آن به دنیای آنلاین کمک می کنند) توصیف می کند. هنگامی که شما یک صفحه وب، روزنامه یا مجله را باز می کنید، از محتوای غنی متناسب با سلیقه های خاص خود به عنوان یک مصرف کننده استقبال می کنید.

تولید محتوا جذاب و خوب

آموزش تولید محتوا

مدیران و ناظران حرفه ای تولید محتوا بر همه جنبه های تولید محتوا نظارت دارند، از مرحله اولیه طوفان فکری گرفته تا زمان انتشار آن، که ویژگی های محتوای خوب دستیابند. مدیران تولید محتوا تقریباً شبیه ویراستاران همراه با مجموعه متنوعی از مهارت ها هستند. مدیران تولید محتوا باید نه تنها نحوه نوشتن و ویرایش کلمه نوشتاری را درک کنند بلکه درک درستی از ایجاد فیلم و ویرایش صوتی نیز داشته باشند. مدیران تولید محتوا، چندین سال تجربه به عنوان سازندگان تولید محتوا،قبل از اینکه به سمت تولید و ویرایش بروند. مدیران تولید محتوا به طور معمول با اعضای تیم متنوعی کار می کنند. از جمله:

 • مدیران برند
 • مدیران استراتژی دیجیتال
 • مدیران رسانه دیجیتال
نقش تولید محتوا در سئو سایت

نقش تولید محتوا در سئو

پربازدید ترین مقالات سئو ایران

چگونه سایت خود را سئو کنیم

آموزش تولید محتوا سایت 100 درصد رایگان

اگر قصد تولید محتوای حرفه ای برای وب سایت و یا شبکه های اجتماعی خود را دارید، همواره باید به یک سری نکات بسیار مهم توجه کنید که ما در آموزش تولید محتوا به آنها اشاره می کنیم چرا که پایه و اساس تولید محتوای تخصصی می باشد. برخی از مهم ترین نکات که در آموزش تولید محتوا می خواهیم آنها را بیان کنیم عبارت اند از تولید محتوا به صورت یونیک و یا غیر کپی، استفاده از سرتیتر های خاص، جذاب و مرتبط بودن سرتیتر ها با یکدیگر، نوشتن محتوا با تعداد کاراکتر مناسب که برای وب سایت ها نوشتن حداقل 900 کاراکتر الزامی است، استفاده از تصاویر سئو شده و یونیک و…

آموزش تولید محتوا تخصصی

تولید محتوا تخصصی

همچنین دقت داشته باشید که تولید محتوا به صورت کلی به سه دسته تقسیم می شود که عبارت اند از تولید محتوای متنی، تصویری و صوتی.

سازندگان تولید محتوا

یک تولید محتوای خوب باید توسط افراد درجه یک آن حوزه تدوین یا تایید شود،سازندگان تولید محتوا شامل :

 • سازمان های خبری

سازمان های خبری، به ویژه بزرگترین و بین المللی ترین، مانند نیویورک تایمز، NPR ،CNN و دیگران، به طور مداوم بعضی از مطالب مشترک را در وب ایجاد می کنند.

ظهور رسانه های دیجیتال رسانه های خبری سنتی را مختل کرده است، اما بیشتر آنها خودرا باشرایط جدید وفق داده اند و شروع به تولید محتویاتی می کنندکه برای عملکرد در وب طراحی شده و توسط کاربران رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

محتوای تولید شده توسط کاربر، وبلاگ نویسی در رسانه های اجتماعی و روزنامه نگاری شهروندی ماهیت محتوای اخبار را در سالهای اخیر تغییر داده است.

 • دولت

از طریق دیجیتالی شدن، قوانین سوابق باز، جمع آوری داده ها، دولت ها ممکن است کل کلاس های اطلاعات آماری، قانونی یا نظارتی را در اینترنت در دسترس قرار دهند.کتابخانه های ملی و آرشيو هاي دولتي، اسناد تاريخي، سوابق عمومي و آثار با ارزش را به محتوا، داده ها و نمايشگاه هاي آنلاين تبديل مي كنند.

هنگام تولید محتوا دولت ها همچنین می توانند از محتویات باز مانند سوابق عمومی و داده های باز در خدمت اهداف بهداشت عمومی، اهداف آموزشی و علمی مانند راه حل ها |،برای مشکلات پیچیده سیاست یا پردازش داده های علمی استفاده کنند.

 • هنرمندان و نویسندگان

آثار فرهنگی، مانند موسیقی، فیلم، ادبیات و هنر، اشکال )تولید محتوا (هستند. کتاب های الکترونیکی که به طور سنتی منتشر می شوند، یک نوع تولید محتوای فرهنگی هستند، اما موارد دیگری مانند کتابهای خود چاپ شده، هنر دیجیتالی، فنون خیالی و فنون هنری وجود دارد هنرمندان مستقل، از جمله نویسندگان و نوازندگان، با تولید محتوا در زمینه کاری خود در اینترنت به موفقیت تجاری دست پیدا کرده اند این تغییرات صنعت نشر و موسیقی را متحول کرده است.

 • کاربران تولید محتوا

با پیدایش و گسترش رسانه های دیجیتال و سهولت دسترسی به آن ها، )میزان محتوای تولید شده توسط کاربر ( وبه اشتراک گذاری این محتوا افزایش یافته است. ده درصد از کاربران اینترنت در تولید محتوا و مصرف آن بسیار فعال هستند.

کاربران در بازار های نوظهور، جهان را به سمت تعامل هدایت می کنند همچنین تحقیقات نشان داده است که کاربران جوان با سابقه اقتصادی،اجتماعی بالاتر، علاقه بیشتری برای خلق تولید محتوا دارند. انگیزه های تولید محتوای جدید ممکن است، تمایل به کسب دانش جدید و امکان تبلیغات باشد.

 • شرکتها در تولید محتوا

تولید محتوای شرکت ها شامل تبلیغات، محتوای مربوط به روابط عمومی و محتوای تولید شده برای سود،است. تبلیغات می تواند شامل محتوای تولید شده خودکار، محتوای تولید شده توسط برنامه ها یا ربات ها برای بهینه سازی موتور جستجو باشد.

سه نوع تولید محتوا

 1. محتوایی که سعی در پوشش یک موضوع واحد به صورت قطعی دارد. هدف از تولید این محتوا برقراری اقتدار با مخطبان خود است
 2. محتوایی که می تواند برای مبادله کردن چیزی تولید شود: مانند اطلاعات تماس. شما برای برقراری ارتباط با مخاطب، این محتوا را تولید میکند.
 3. تولید محتوای تکاملی: جریانی از محتوای تولید شده به طور منظم است این ممکن است به صورت یک سری پست های وبلاگ، یا گزارش های منظم خبری یا قسمت های منظم یک برنامه باشد. شما برای ایجاد اطلاعات از خود در بین مخاطبان مورد هدف خویش .میتوانید تولید محتوای تکاملی را به کار بگیرید.

اهداف تولید محتوا

 • اطلاعات : در تولید محتوا شما باید به طور کامل خود را به کاربران معرفی کنید

به درستی تولید محتوا کنید و درباره برند و کسب و کار خویش توضیح بدهید، برای کاربران و بازدیدکنندگان که با تخصص و حرفه شما سرو کار دارند محتوا تولید کنید،محتوایی که در راستای برطرف کردن نیازهای اولیه مخاطبان باشد وبه آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کند. برای اینکه کاربران شمارا به راحتی پیدا کنند می توانید از هشتک گذاری در شبکه های اجتماعی استفاده کنید

 • نرخ ترافیک وب سایت خود را بالا ببرید

محتوایی را تولید کنید که بتواند از راه های مختلف کاربران را به سمت سایت شما هدایت کند.باید برای کسب و کار و برند خود وب سایت طراحی کنید توجه داشته باشید محتوایی که در وب سایت خود تولید می کنید باید با محتوایی که در شبکه های اجتماعی خلق می کنید متفاوت باشد

 • مشتریان جدید را با خلق تولید محتوای با کیفیت پیدا کرده و به سایت خود جذب کنید

اگر کسب و کار خود را به تازگی را اندازی کرده اید به منطور صرفه جویی در هزینه ها، به جای اینکه برای پیدا کردن مخاطب از تبلیغات سنتی استفاده کنید بهتر است با تولید محتوای هدفمند برای یک جامعه هدف در وب سایت خود مشتری را جذب کنید

 • برای افزایش فروش خود محتوا هدفمند خلق کنید

برای اینکه مخاطبان شما برای تهیه محصولات خود به سراغ رقیبان شما نروند. باید نیازهای اولیه مخاطب خود را شناسایی کرده و اولویت بندی کنید و براساس نیازهای کاربران محصولات و خدمات خودتان تولید محتوا کنید

 • هدف از تولید محتوا موثر باید مدیریت کردن مشتریان باشد

باید محتوایی که تولید می کنیم به گونه ایی باشد که مشتری رابه سمت خرید دوباره هدایت کند می تواند پیشنهاد خرید باشد یا تخفیفاتی باشد که ارائه داده ایم باید مشتری را بعد از خرید راضی نگه داریم.

راهبرد محتوا چیست؟

بدون راهبرد یا ( استراژی ) ما نمی توانیم مشخص کنیم آیا کارهایی که انجام می دهیم در راستای هدفمان است یا خیر؟

هدف از نوشتن استراتژی محتوا مشخص کردن مواردی است که به ما کمک میکند چه کاری را و چگونه انجام بدهیم

 • مشخص کردن هدف‌گذاری کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند مدت
 • معرفی کردن کسب و کار و برند (هویت برند، ارزش‌ها، ماموریت، چشم‌انداز)
 • معرفی کردن محصولات و خدمات
 • شناخت تمامی ذینغعان،کاربران، مشتریان و رقیبان
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • راه ها و کانال های ارائه دادن محتوای تولید شده
 • شاخص‌های عملکرد

مزیت های تولید محتوا

 1. محبوبیت کسب و کار با تولید محتوا
 2. اعتماد سازی
 3. بازاریابی موثرتر با تولید محتوا
 4. تولید محتوابرای کمک به رتبه در گوگل (سئو )
 5. تبدیل محتوا به دیگر فرمت ها

نرم افزار مدیریت محتوای تولید شده

نرم افزار مدیریت پروژه و تقویم های محتوا به شما کمک می کنند تا همه چیز را ترازبندی کنید، و به شما امکان می دهد وضعیت هر پروژه را در هر زمان ردیابی کنید این نرم افزارها عبارتند از :

 • جدول هوایی
 • BaseCamp
 • CoSchedule

البته پیشنهاد میکنیم که از gantt chart برای این کار هم استفاده کنید و مسیر اصلی و برنامه ی بلند مدت محتوایی را در آن قرار دهید. در آینده آموزش ساخت گن چارت یا همان گنت چارت را خواهیم گفت.

اقدامات اولیه برای تولید محتوای با کیفیت

به مهم ترین بخش مقاله آموزش تولید محتوا رسیده ایم. پیش از نوشتن محتوا باید به یک سری اصول اولیه توجه داشته باشید که عبارت اند از:

مشخص نمودن هدف از تولید محتوا

در آموزش تولید محتوا رایگان باید بگوییم نباید با تولید محتوای بدون هدف و یا کم ارزش موجب خسته شدن مخاطب شد. به همین دلیل باید هدف محتوای خود را به گونه ای انتخاب نمایید که مورد نیاز کاربر بوده و با خواندن آن نیاز کاربر برطرف شود. انتخاب موضوعات با استفاده از ابزار هایی همچون kwfinder، ahrefs و… می تواند با نشان دادن میزان سرچ آن توسط کاربر کمک بسیار زیادی در این راستا به شما کند.

بررسی رقبا برای تولید محتوای مفید

یکی از بهترین روش هایی که شما به وسیله آن می توانید محتوایی با کیفیت و کاربردی تولید کنید، بررسی رقیبان می باشد. شما با بررسی رقیبان خود متوجه خواهید شد که مخاطب هایتان عموما به دنبال چه محتوا هایی بوده و با ایده گرفتن از آنها می توانید یک محتوای کاربردی و مفید تولید تولید نمایید.

علاوه بر این با این کار می توانید مشکلات و کمی هایی که رقیبان خود در محتوای خود دارند را شناسایی کرده و در محتوای سایت خود برطرف نمایید.

حل مشکل کاربران با پرداختن به جزئیات

با نوشتن جزئیات در زیر تیتر های خود موجب می شوید تا کاربر تا انتهای محتوای شما را مطالعه نماید. چرا که امروزه بسیاری از سایت ها از تیتر های بسیار خوب و کاربردی ای استفاده می کنند، اما سایت های بسیار کمی به جزئیات آن می پردازند. چراکه مهم ترین هدف کاربران یافتن جزئیات می باشد تا بتوانند نیاز خود را برطرف نمایند.

متفاوت بودن در تولید محتوا!

“متفاوت بودن” یکی از کلیشه ای ترین عباراتی است که بسیاری از وب سایت هایی که قصد آموزش تولید محتوا رایگان را دارند از آن استفاده می کنند. اما متفاوت بودن به چه معناست؟

امروزه برای هر عنوانی مانند آموزش تولید محتوا که در گوگل جستجو می کنید، محتوا ها و تیتر های بسیار زیادی را مشاهده می کنید که ممکن است از بسیاری از آنها به راحتی گذر کنید. اما در صورتی که با محتوایی رو به رو شوید که از تیتر های خاص و منحصر به فرد با سایت های دیگر استفاده می کند، به احتمال خیلی زیاد در آن صفحه مانده و به خواندن آن مطالب تا انتهای آن می پردازید.

در نتیجه این موضوع کاملا به استعداد و تجربه شما در این زمینه بستگی دارد. هرچه محتوای بیشتری نوشته باشید، خلاقیت بیشتری می توانید در محتوای خود ارائه دهید.

جلب توجه مخاطب در ابتدای محتوا

در این بخش از مقاله آموزش تولید محتوا باید بیان کنیم که اولین مطلبی که مخاطب پس از مشاهده تیتر، با آن روبرو می شود، می تواند تعیین کننده باشد که مخاطب تا انتها همراه شما خواهد بود یا خیر! یعنی باید در ابتدا به صورت کلی به محتوایی که تولید کرده اید پرداخته و یک احساس نیاز در مخاطب خود به وجود آورید.

اقدامات ثانویه برای تولید محتوای با کیفیت

حال پس از رعایت کردن نکات بالا در این بخش از مقاله آموزش تولید محتوا رایگان فرصت آن رسیده است تا شما را با اقدامات ثانویه که باید پس از تولید محتوا آن را انجام دهید آشنا سازیم.

 1. انتشار محتوا به صورت منظم روزانه و یا هفتگی و داشتن تداوم در انجام آن. یعنی شما باید حداقل 2 محتوا برای سایت خود در طول هفته منتشر نمایید.
 2. برقراری ارتباط بین مقالات با یکدیگر و لندینگ های سایت خود.
 3. استفاده از تصاویر سئو شده، کاربردی و متناسب با محتوا حداقل 3 تصویر
 4. نوشتن faq و یا همان سوالات متداول برای حل هرچه بیشتر مشکلات مخاطب
 5. استفاده از کد های اسکیما برای درک هرچه بهتر ربات های گوگل از محتوای شما
 6. بهره مندی از فهرست مطالب و یا همان toc برای ایجاد دسترسی آسان مخاطبان به محتوای سایت شما
 7. استفاده از تگ های حرفه ای و مناسب حداکثر تا 5 تگ
 8. استفاده از کلمات کلیدی مناسب در محتوا که و نه زیاد و نه کم در محتوا تکرار شده و الهام گرفته شده از عنوان محتوای ما باشد.
 9. برنامه ریزی تولید محتوا با استفاده از پیلار کلاستر و یا گانت چارت
 10. به روز نگه داشتن دانش خود در زمینه تولید محتوا با خواندن مقالات آموزش تولید محتوا رایگان
اقدامات لازم برای تولید محتوای با کیفیت

اقدامات لازم جهت تولید کردن محتوا

سوالات متداول درباره آموزش تولید محتوا

 1. چگونه می توانیم از طریق تولید محتوا درآمد کسب کنیم؟
  شما می توانید با قرار دادن آگهی در سایت های مختلف کارفرما های مختلف را به سمت خود جذب کرده و یا به دنبال آگهی های کارفرمایان مختلف برای تولید محتوا باشید. همچنین با ایجاد یک شبکه اجتماعی و یا وب سایت می توانید مشتریان بسیار زیادی را به سمت خود جذب نمایید.
 2. چه مهارت هایی برای تولید محتوا به صورت تخصصی لازم است داشته باشیم؟
  شما می توانید با داشتن اطلاعات کامل درباره سئو، ویرایش عالی، ارزیابی مخاطبان، بررسی رقبا و مطالعات کافی، به یک محتوا نویس حرفه ای تبدیل شوید.
 3. مهم ترین مزیت شغل محتوا نویسی چه می باشد؟
  شما در زمان تولید محتوا، به دلیل مطالعه بسیار گسترده درباره موضوعات متفاوت، از اطلاعات عمومی بسیار بالایی برخوردار خواهید شد که می تواند بسیار در پیشرفت شما در آینده تاثیرگذار باشد.

جدیدترین مقالات آموزش تولید محتوا

هوش مصنوعی برای نوشتن مقاله

هوش مصنوعی برای نوشتن مقاله

در دنیای امروز، هوش مصنوعی (AI) به سرعت در حال تکامل است و در حوزه های مختلف از جمله پزشکی، رباتیک، آموزش و پرورش و صنعت، انقلابی ایجاد کرده است....
آموزش ساخت تصویر WEBP

آموزش ساخت تصویر WEBP

WEBP یک فرمت تصویر جدید و پیشرفته است که توسط گوگل توسعه یافته است. این فرمت به دلیل اندازه کوچک و کیفیت بالای آن، برای نمایش تصاویر در وب بسیار...
Copyright Claim

Copyright Claim چیست؟

قوانین کپی رایت یوتیوب به عنوان یکی از سختگیرانه‌ترین قوانین مربوط به انتشار محتوا شناخته می ‌شوند. یوتیوبرها نیز با نام‌های کپی رایت Claim و کپی رایت Strike استرایک این...
آموزش تگ زدن در سایت

آموزش تگ زدن در سایت

شاید برای شما هم سوال باشد که تگ یا برچسب در وبسایت چیست؟ و چه مزیت هایی برای سایت دارد؟ در واقع برچسب ها یا tages نوعی دسته بندی جهت...
بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوا چیست؟ مراحل و نکات این روش بازاریابی

بازاریابی محتوا یک استراتژی قدرتمند در دنیای بازاریابی آنلاین و سئو سایت است. در این روش، محتواهای ارزشمند ساخته شده و برای مخاطبان منتشر می ‌شود تا آن‌ها را به...
ابزار چک کردن محتوا کپی

ابزار چک کردن محتوا کپی

آیا به دنبال راهی برای بررسی اصالت محتوای خود هستید؟ آیا می‌خواهید مطمئن شوید که محتوای شما هیچ گونه کپی برداری ندارد؟ اگر پاسخ شما بله است، بهترین راه برای...
تولید محتوا حقوقی

بررسی هر آنچه باید در رابطه با تولید محتوا حقوقی بدانید!

محتوا پادشاه است، جمله‌ای که چند سالی است متخصصان سئو و تولید محتوا با استفاده از آن به اهمیت تولید محتوا کارآمد اشاره دارند. هر سایتی با توجه به زمینه...
چگونه پروژه سئو سایت بگیریم؟

چگونه پروژه سئو سایت بگیریم؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد که به تازگی پا به عرصه سئوسایت گذاشته اند این است که چگونه پروژه سئو سایت بگیریم؟ در واقع یکی از اصلی ترین...
سئو سایت pdf

سئو سایت pdf

برخلاف باور غلطی که درباره سئو سایت وجود دارد تمامی فایل های موجود در سایت از جمله pdf توسط خزندگان گوگل بررسی و ایندکس می شوند پس اینجاست که سئو...